SKAMIENIAŁOŚCI KARBOŃSKIEGO LASU

Data

cze 11 2023

Czas

10:00 am - 1:00 pm

Lokalizacja

Wałbrzych

TERENOWE WARSZTATY GEOLOGICZNE – SZCZEGÓŁY

 

Skamieniałości Karbońskiego Lasu

Terenowe Warsztaty Geologiczne są wspaniałą okazją, żeby poznać budowę geologiczną i rzeźbę terenu w najciekawszych miejscach na Dolnym Śląsku. Jest to aktywna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu, odpowiednia zarówno dla dorosłych, jak i dzieci – dla każdego, kto chciałby przeżyć super przygodę w terenie i zebrać piękne okazy do swojej kolekcji. Warsztaty prowadzone są przez doświadczonego geologa, kolekcjonera i pasjonata minerałów, skał i skamieniałości.

Program wydarzenia:

Warsztaty geologiczne będę  prowadził na dawnej hałdzie po kopalni węgla kamiennego, na której można znaleźć pięknie i dobrze zachowane odciski karbońskich roślin, tj. widłaki, skrzypy, paprocie. Przed milionami lat te tereny były ogromnymi bagniskami, na których rosły te znane nam rośliny, osiągając ogromne rozmiary. Można to nazwać Karbońskim Lasem. Oprócz skamieniałości można tu spotkać minerały towarzyszące węglu tj. ankeryt, syderyt, kalcyt, anhydryt, a także piryt. Ponadto podczas trwania warsztatów opowiem wiele ciekawostek związanych ze skamieniałościami oraz z geologią tego pięknego regionu.

 Szczegóły organizacyjne:

Koszt udziału w warsztatach to 70 zł od osoby. Dzieci do lat 4 są zwolnione z opłaty. Opłata następuje na miejscu, podczas zbiórki. Wystawiam paragony, płatność gotówką. Jeśli ktoś potrzebuje fakturę, proszę zgłosić to odpowiednio wcześniej.

Wyposażenie uczestników:

Obowiązkowe obuwie terenowe, najlepiej pełne buty, o grubej, mocnej podeszwie (sandały, klapki, japonki – nie biorą udziału w wyprawie  :), odpowiedni ubiór, bo trochę się ubrudzimy, a także dopasowany do warunków atmosferycznych; długie spodnie osobiście preferuję, niezależnie od pogody; rękawiczki ochronne (mogą być ogrodowe); okulary ochronne lub gogle; plecaki – będzie wygodnie, a także włożycie tam swoje cenne znajdki, a poza tym szkoda pleców; kartonowe lub plastikowe skrzynki na zebrane okazy – zostają w naszych autach, po powrocie umieścicie w nich okazy, aby bezpiecznie wytrzymały transport.

Dla wszystkich uczestników wyprawy zapewniam sprzęt w postaci młotków, wybrane akcesoria niezbędne do oznaczania minerałów oraz papierowe torebki na znalezione okazy. Nie zapewniam ubezpieczenia NNW, które można wykupić we własnym zakresie. Wyprawa wymaga przemieszczania się własnymi samochodami.  Ilość miejsc na wyprawie jest ograniczona do około 20 osób. Zgłoszenia z ilością osób i ich wiekiem (w przypadku dzieci) oraz numerem telefonu należy przesyłać na adres lavastone.office@gmail.com lub poprzez Messengera na konto LAVASTONE Geoedukacja. Można też telefonicznie na numer 661-779-381, ale w tym wypadku poproszę o smsa.

Szczegółowy plan warsztatów (m.in. miejsce zbiórki) wysyłany jest do uczestników wyprawy dzień przed spotkaniem.

Terenowe Warsztaty Geologiczne mają charakter edukacyjny i odbywają się z poszanowaniem przyrody i przepisów wynikających m.in. z ustawy o lasach. Podczas zajęć poszukiwania mają charakter powierzchniowy, bez rozkopywania gruntu i niszczenia roślinności.

UWAGA !!! Wyprawa może zostać odwołana lub zmieniona z przyczyn obiektywnych, np. z uwagi na obostrzenia lub kiepskie prognozy pogody.


Kontakt

Michał Kwaśnik Lavastone
51-315 Wrocław, ul. Kiełczowska 22A/8
nr konta: 15 1090 2590 0000 0001 4339 6282

+48 661 779 381
lavastone.office@gmail.com

Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu nawiązania kontaktu i przedstawienia oferty. Zasady przetwarzania i informacje o administratorze znajdziesz w polityce prywatności.